Arayın
Twitter Facebook Instagram Linkedin Youtube Whatsapp

Hakkımızda

“Merhaba Ömer Burak Bey,

Sn. Genel Müdürümüz toplantıda bahsettiğiniz raporu kendisine sunmanızı istemektedir. 15 dakikalık kısa bir sunum istiyor. Metodolojiden ve araştırmada kullanılan kavramlardan da kısaca bahsedebiliriz.

İyi çalışmalar dilerim.”

……. ….

…… ………. .. …… Daire Başkanı

Rapor Bülteni işte böyle doğdu! 2021 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında bu e-postayla başlayan hikâyemiz bugünlere kadar geldi.

Üst düzey yöneticiler onlara yol gösterecek nitelikli bilgiye ihtiyaç duyuyor ama zamanları son derece kısıtlı. Biz de raporları inceleyip onlar için bilgi maliyetini nasıl en aza nasıl indirebiliriz diye düşündük ve bir e-posta bülteni şablonu oluşturduk.

  • Kelimelere aynı anlamları vermiyorsak bir iletişim söz konusu olmayacaktı. Bu yüzden ilk bölümde kavramlara değindik.
  • Araştırma kadar araştırmayı yapan kurum da önemli. Bu yüzden ikinci bölümü araştırmacı kurum hakkında kısa bir bilgi notuna ayırdık.
  • Bulguları okurken bu bilgileri nasıl elde ettikleri üzerinde sis perdesi olmasın diye üçüncü bölümde araştırmanın metodolojisinden bahsettik.
  • Dördüncü ve en önemli bölümde ise tarafsız ve sansürsüz bir şekilde rapor bulgularını inceleyip öz hâle getirdik.
  • Diğer bölümlerde ise film tavsiyelerine, kitap önerilerine, uzman görüşlerine yer vererek içeriği zenginleştirdik. 

Bugüne değin yüze yakın araştırmayı inceledik! 

Yoksulluktan demokrasiye iklimden iyi olma hâline göç meselesinden insan ticaretine kadar onlarca farklı meseleye parmak bastık.

Türkiye gündemindeki konulara dair bilimsel yöntemle hazırlanmış araştırmaları odağımıza alarak yeni medya yayıncılığı faaliyetleriyle Türkiye’de objektif verinin yaygınlaşması ve kamusal tartışmanın niteliğini arttırmayı hedefliyoruz.

Bu misyonla Rapor Bülteni, Toplum ve Medya Araştırmaları Derneği‘nin bir sosyal girişim projesi olarak yayın hayatına devam ediyor.